Як правильно вибрати земельну ділянку? Вибір місця розташування котеджу

У всі часи будівництво приватного будинку - процес складний, витратний і вимагає певних знань. Існує цілий ряд факторів, знаючи про які, можна значно спростити собі задачу. Розглянемо детально їх в цій статті.

Як правильно вибрати земельну ділянку для будівництва котеджу

Отже, ключові критерії при виборі ділянки під будівництво:

 • Інфраструктура;
 • Населений пункт;
 • Комунікації;
 • Рівень грунтових вод;
 • Особливості грунту;
 • Природа поблизу;
 • Розмір земельної ділянки;
 • Сусідні будинки;
 • Наявність будівель і дерев;
 • Наявність забруднень біля і на ділянці;
 • Рельєф землі;
 • Документація.

Вибір земельної ділянки для будівництва будинку. З чого потрібно починати?

У виборі земельної ділянки для будівництва житлового будинку потрібно визначитися з бюджетом. Покупці часто економлять на купівлі землі. Воно і зрозуміло - людям хочеться вкласти ці гроші в ремонт. На жаль така економія іноді обертається непередбаченими витратами в майбутньому. Перестраховуйтеся, враховуйте ризики і уважно вивчіть дані рекомендації.

Інструкція для вибору земельної ділянки

При покупці землі, запитайте у продавців кадастровий номер або самостійно знайдіть його в інтернеті. Такий набір цифр є у кожної ділянки. Якщо Ви його знаєте - це спростить завдання. А саме:

 1. Буде зрозуміло для чого призначалася земля. Може бути для сільського господарства, вирощування лісів або для населених пунктів. Вибравши з самого початку не ту ділянку, можуть згодом бути проблеми з судами.
 2. У кадастровому номері буде вказано точне місце ділянки. За координатами GPS добре простежуються його межі.
 3. Точна площа ділянки, без перебільшень.
 4. Вартість. Адже дивлячись саме кадастрову вартість розраховується майновий податок.

jak-pravylno-vybraty-diljanku-zemli-pid-budivnyctvo-budivli-sporudy.jpg

Вибрати ділянку можна самостійно, вивчивши всілякі оголошення. Також можна звернутися в спеціалізовані агентства. Залучення таких спеціалістів, як архітектори та геологи знизить ризик невідповідної покупки.

Інфраструктура

Потенційному покупцеві потрібно детально все вивчити. Якщо житло купується для довгострокового користування, з метою місця проживання, обов'язково дізнавайтеся чи є поблизу:

 • Школа / дитячий садок для дітей;
 • Аптека (бажано цілодобова);
 • Лікарня (як мінімум пункт швидкої допомоги);
 • Ветеринарна поліклініка (особливо доречно для фермерів);
 • Авто-, залізничні вокзали;
 • Наявність асфальтованої дороги;
 • Відстань до найближчого населеного пункту;
 • Продуктові магазини, ринки, торгові центри;
 • Розважальні заклади, парки і сквери.

jak-vybraty-zemelnu-diljanku-dlja-budivnyctva-budynku.jpg

Уточнюйте: чи розчищається дорога під час снігопадів (якщо так, хто це робить і за чий рахунок) і що відбувається коли починаються паводки (чи є захисні споруди від повеней). Скільки і які дороги прилягають до місцевості, а також яка завантаженість траси в різні дні і пори року. Наприклад, дізнавшись, що найближча лікарня знаходиться за 15 км від Вашої ділянки і добиратися до неї потрібно по неасфальтованій дорозі - буде великим неприємним мінусом.

Населений пункт

Ознайомтеся з планом зонування населеного пункту. Що і де буде будуватися в подальшому. Наприклад, біля Вашого майбутнього будинку планується будівництво залізниці або автомагістралі, а в кілометрі знаходиться кладовище або військові об'єкти. Щоб уникнути неприємних сюрпризів, краще вивчити всі прилеглі території відразу. Документи щодо зонування територій змінюються і затверджуються органами місцевого самоврядування.

Електропостачання і каналізація

Якщо ми розглядаємо ділянку для постійного проживання, а не для літнього відпочинку, то це питання один з найактуальніших. Насамперед дізнайтеся чи є поруч лінія електропередачі. Якщо так, то на якій відстані і яка її потужність. Хто в районіі займається підключенням до електромереж.

Опаленням будинку може бути газ, електрика або тверде паливо. Найбільш прийнятний спосіб - це газове опалення. Для цього встановлюють газовий котел. Джерелом додаткового опалення може бути камін (що буде, до того ж, естетично) і обігрівач. Утеплення вікон, стін і стель знизить витрати на опалення. Часто перевагу віддають підлозі з підігрівом.

Плануйте заздалегідь як буде подаватися вода в будинок. Для цього підійде власна або кооперативна свердловина, а також централізована подача води. Якщо все ж підключитися до централізованого водопостачання не виходить і Ви плануєте робити власну свердловину або колодязь, то буде добре взяти цю воду на аналіз. Так можна дізнатися про наявність в ній важких металів і шкідливих речовин.

Каналізація. Дуже добре, коли каналізація централізована. Але це не часто буває в селах і СМТ. Якщо цього немає, потрібно зробити вигрібну яму. Раз на півроку, за допомогою асенізатора яму необхідно очищати. Цей процес несе в собі деякі незручності. При проектуванні важливо зберігати відстань від септику до паркану, до будинку і найголовніше - до джерела питної води. Всі питання газо- і водопостачання потрібно врегулювати з місцевими службами задовго до побудови бажаного будинку. А найкраще купуйте ділянку з завчасно підведеними комунікаціями.

Рівень грунтових вод

Грунтові води формуються в вигляді опадів і конденсату водяної пари, що формуються в землі. Глибина їх залягання залежить від наявності річок або озер поблизу і рельєфу даної місцевості. Допустимими нормами вважаються, коли рівень грунтових вод залягає нижче глибини промерзання грунту. Чим вище рівень води, тим складніше буде створити довготривалу міцну споруду. Доведеться робити гідроізоляцію і дренаж, а це додаткові грошові витрати. Таким чином, перед покупкою ділянки обов'язково перевірте рівень і кількість грунтових вод.

Особливості грунту

Щільність і види грунту необхідно враховувати під час вибору фундаменту. Це питання краще довірити геологам. Фахівці зроблять оцінку грунтів і дізнаються його несучу здатність. Різні грунти витримують різну вагу фундаменту. Не виключено наявність пустот під землею. Супіски при замочуванні можуть просідати. Краще віддавати перевагу піщаним ґрунтам, які є ідеальним варіантом для будівництва - мають високу несучу здатність.

Природа

Чудово коли недалеко від ділянки знаходиться водойма у вигляді красивого озера або річки. Але тут важливо враховувати рівень води і загрозу повені чи підтоплення. Особливо навесні, коли розтане сніг. В ідеалі, повинні бути спеціально обладнані дамби і дренажні системи, що захищають поселення.

jak-obraty-zemelnu-diljanku-dlja-pryvatnogo-budynku.jpg

Плюсом будуть насадження дерев: галявина хвойного лісу, вікові дуби та сосни. Таке сусідство з природою завжди дорожче інших земельних ділянок, але в підсумку це вигідна інвестиція в разі продажу землі в майбутньому.

Бачити з вікон гори і жити біля лісу - гарне бажання, але перш за все переконайтеся, чи не належать ці землі до водоохоронної або заповідної зони.

Розміри земельної ділянки

Під час вибору земельної ділянки не забудьте врахувати її розміри. Адже будинок, який Ви задумали побудувати може просто не поміститися. На вузькому клаптику землі будь-яке будівництво є проблемним. Звичайно, багато залежить від призначення будівлі. Можливо, покупець хоче город, тоді можна просто обмежитися маленьким будиночком для інвентарю. Найбільш правильна форма земельної ділянки прямокутна або квадратна. Звичайно, грамотний дизайнер чи архітектор вирішить питання швидко, але віддавати перевагу краще правильній стандартній формі.

Сусіди і сусідні будинки

Відомий факт, що проблемні сусіди можуть зіпсувати життя будь-кому. Зустріньтеся з ними ближче. Дізнайтеся, не тільки про те, на скільки майбутні сусіди привітні, але і як часто вони бувають на своїй ділянці. Живуть вони там чи лише інколи приїжджають. Тому що, наприклад, якщо вони приїжджають тільки на літо, то при розчищенні дороги взимку допомогти не зможуть.

Розгляньте уважно сусідні будинки. Це Ваш майбутній вигляд з вікон. Пустирі, занедбані будівлі, сміттєві звалища не додадуть фарб у Ваше життя. Згідно норм, відстань між сусідніми будинками має бути мінімум 6 метрів, а відстань від будинку до паркану 3 метри.

Наявність будівель і дерев на ділянці

Старі або напівзруйновані будівлі на ділянці - це завжди додаткові, часто непередбачені витрати на утилізацію. Якщо обрана земля з недобудованим будинком, то потрібно отримувати дозвіл на продовження будівництва або дозвіл на знесення. Зайві дерева необхідно буде викорчовувати.

Наявність забруднень

Сміття - одвічна проблема в заміських будинках. Тому обов'язково дізнайтеся:

 • Чи немає в районі полігону твердих побутових відходів;
 • Хто, як і коли займається утилізацією сміття;
 • Чи доведеться Вам платити самостійно або це передбачено місцевими службами;
 • Які заводи і станції є поблизу;
 • Який рівень забруднення повітря (вимірюється спеціальними датчиками).

Рельєф

Завжди звертайте увагу на рельєф. Горбиста місцевість гарна для ландшафтного дизайну, але при будівництві будинку складна. Найдешевшою для будівництва буде рівна ділянка, без вигинів і значних перепадів. Бажано вибирати ділянку на підвищенні. Це вбереже від підтоплення. До речі, такий будинок завжди буде вище в ціні.

jak-vybraty-garnu-diljanku-pid-budivnyctvo-kotedzhu.jpg

Якщо в майбутньому Ви захочете продати придбану ділянку, то потрібно взяти до уваги чинники, що впливають на ціну:

 • Багатоповерхові будинки в радіусі 150 метрів. Ви, напевно, вже представили як цікаво вас вивчають з шостого поверху?
 • Ангари і ферми поруч. Зайвий шум буде забезпечений, а загони з тваринами додадуть неприємний запах.
 • Кладовища - це трупна паличка в грунті і рослинах.
 • Занедбані будинки становлять небезпеку у вигляді розміщення в них людей з низькою соціальною відповідальністю. Такі сусіди залишають бажати кращого.
 • Високовольтна лінія електропередачі (ЛЕП) поруч з ділянкою шкідлива для здоров'я.
 • Гаражні кооперативи.

Враховуючи все це при покупці спочатку - проблем з продажем не виникне.

Документація

Першим питанням у документації буде мета використання землі. Якщо мета побудувати дачний будиночок, в якому перебування мешканців передбачено тільки влітку, то доцільно купити землю для садівництва. У разі постійного місця проживання і реєстрації землю вибирають для індивідуального будівництва.

Висновок

Завжди оглядайте і досконально вивчайте обрану територію. Не соромтеся задавати питання сусідам і місцевій владі. Залучайте фахівців і переконайтеся особисто, що все відповідає нормам. Адже це Ваше майбутнє житло і саме Вам там жити. Виконуючи всі перераховані вище рекомендації можна максимально уберегти себе від зайвих витрат, неприємностей і судових тяжб.

Вдалого Вам вибору земельної ділянки!

minimized="true">